Рада Європи
Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Офіс Ради Європи в Україні:
вул. Іллінська, 8, 7-й під'їзд,
м. Київ, Україна, 04070
тел.: +380.44.303.99.16, +380.44.425.60.01

Рада Європи Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Новини

Журналістика – війна за правду

7 Червня 2022

Інформація та війна

Війни мають виграватись і на полі бою, і у свідомості людей. В умовах збільшення кількості глобальних дезінформаційних кампаній та стрімкого розвитку цифрових технологій необхідність належним чином задовольняти інформаційні потреби населення набуває підвищеної уваги.

Сьогодні поряд з широкомасштабною збройною агресією триває й російська інформаційна війна проти України. В ній гідну відсіч нападнику дають українські медіа, робота яких базується на сучасних стандартах професійної журналістики. Є і втрати на медійному фронті – за більш як 100 днів війни загинуло вже понад 30 українських та іноземних журналістів і журналісток. Вічна пам’ять і слава борцям передової інформаційного фронту.

У своєму привітанні з Днем журналіста Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов зазначив: «Ви доносите співгромадянам оперативну інформацію, яка часто рятує життя. Ви розказуєте всьому світові новини з України про наших воїнів-героїв, про нескорені та незломлені громади, про стійкий український народ. І ці новини надихають цивілізований світ підтримувати нашу державу у боротьбі за незалежність.»

На початку травня рада Пулітцерівської премії присудила спеціальну нагороду 2022 року усім українським журналісткам і журналістам — за їхню мужність, стійкість та відданість правдивому висвітленню подій.

Стандарти журналістики

Широкомасштабна війна Росії проти України поставила перед медійною спільнотою багато нових викликів. Зокрема, це стосується і різних аспектів роботи журналістів в умовах воєнного стану.

Тому звертаємо вашу увагу на рекомендації щодо інформації, яку не можна розголошувати в медіа під час воєнного стану та рекомендації для журналістів від Управління зв’язків з громадськістю ЗСУ. Зробити якісний матеріал також допоможуть рекомендації Інституту масової інформації (ІМІ) щодо Правил для журналістів по поведінці з військовими.

Комісія з журналістської етики – орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні –  підготувала рекомендації щодо вживання стилістично забарвленої лексики в журналістських матеріалах про війну та рекомендації щодо висвітлення загибелі людей під час війни.

Рекомендації Ради Європи

У березні – травні цього року Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив чотири нові рекомендації, які стосуються впливу цифрових технологій на свободу вираження, висвітлення в медіа виборчих кампаній, якісної журналістики у цифрову еру і боротьби з мовою ворожнечі. Пропонуємо тут ознайомитись з неофіційним перекладом цих актів, що здійснила Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення:

  • Рекомендація CM/Rec(2022)4 Комітету Міністрів державам-членам щодо просування сприятливого середовища для якісної журналістики у цифрову еру містить набір правових, адміністративних і практичних рекомендацій, спрямованих на забезпечення сталого фінансування якісних ЗМІ, формування довіри до журналістики та сприяння медіаграмотності. Оригінальний текст Рекомендації доступний за посиланням.
  • Рекомендація CM/Rec(2022)12 Комітету Міністрів державам-членам щодо передвиборної комунікації та висвітлення в медіа виборчих кампаній зосереджується на принципах забезпечення прозорості виборчих комунікацій і здійснення витрат на вибори, запобігання маніпуляції виборцями та забезпечення того, щоб політичні партії і кандидати конкурували на рівних умовах. Вона спрямована на можливість національної законодавчої бази країн розв’язувати проблеми щодо забезпечення справедливого і легітимного виборчого процесу з огляду на появу нових форматів і цифрових методів виборчих онлайн-кампаній. Оригінальний текст Рекомендації доступний за посиланням.
  • Рекомендація CM/Rec(2022)13 Комітету Міністрів державам-членам щодо впливу цифрових технологій на свободу вираження закликає країни-члени Ради Європи оцінити й переглянути свої законодавчі, нормативні і наглядові рамки та політику, а також свою практику щодо впливу цифрових технологій на свободу вираження. Спеціально розроблені Керівні принципи призначені надати допомогу державам, державним і приватним суб’єктам, зокрема інтернет-посередникам, а також медіа, організаціям громадянського суспільства, дослідникам, навчальним закладам та іншим відповідним суб’єктам щодо реалізації незалежних і спільних зусиль для захисту й просування свободи вираження у цифрову еру. Оригінальний текст Рекомендації доступний за посиланням.
  • Рекомендація CM/Rec(2022)16 Комітету Міністрів державам-членам щодо боротьби з мовою ворожнечі закликає уряди розробити комплексні стратегії для запобігання і боротьби з мовою ворожнечі, зокрема шляхом ухвалення ефективної законодавчої бази і впровадження відповідним чином вивірених і пропорційних заходів. Роблячи це, національним органам влади слід ретельно збалансувати право на приватне життя, право на свободу вираження поглядів і заборону дискримінації. Рекомендація також містить настанови для інших дійових осіб і суб’єктів – публічних службовців, політичних партій, інтернет-посередників, медіа та організацій громадянського суспільства. Оригінальний текст Рекомендації доступний за посиланням.

Українська журналістика та світ – разом до перемоги!

Україна отримала масштабну підтримку у протидії російській військовій агресії та пропаганді на медійному фронті. Географія підтримки широка: до списку тих, хто бореться з російською пропагандою, яка загрожує усьому світові, входять представники і представниці медіаспільнот понад 35 країн із Європи, США, Канади, Японії.

Ця підтримка різностороння та різнопланова: збір грошей для українців, блокування російської пропаганди, благодійні концерти, трансляція українських каналів, відкриття українських радіостанцій. Ситуацію в Україні висвітлюють близько 8500 акредитованих іноземних журналістів та журналісток. Їх кількість постійно збільшується, а медіаакції збирають сотні мільйонів євро на допомогу Україні.

Завдяки увазі міжнародної медіаспільноти до війни в Україні та її наслідків, до героїчного опору українського народу, численним репортажам, телерадіомарафонам, благодійним концертам та іншим акціям, що транслюються по всьому світі, вдається не тільки розповідати про ті катастрофічні збитки та руйнування, що зазнає Україна, але й об’єднувати світ навколо протидії війні, відновленню деокупованих українських територій та захисту миру на планеті.

Чи знали ви?

За даними загальноукраїнського опитування, проведеного у 2021 році на замовлення Ради Європи, основними джерелами інформації про актуальні новини для більшості населення України лишаються центральні телеканали (57%), новинні інтернет-сайти та соціальні мережі (64%).

У 2016 році Рада Європи та Міністерство розвитку громад та територій України започаткували Всеукраїнський конкурс журналістських робіт. Тематика Конкурсу 2022 року пов’язана із зміцненням спроможності держави та її громад до протидії військовій агресії й захисту територіальної цілісності та суверенітету України. Роботи приймаються у чотирьох номінаціях: онлайн-медіа, преса, радіо, телебачення. Для участі у Конкурсі потрібно не пізніше 30 вересня заповнити онлайн заявку.