Рада Європи
Децентралізація і реформа публічної
адміністрації в Україні

Офіс Ради Європи в Україні:
вул. Іллінська, 8, 7-й під'їзд,
м. Київ, Україна, 04070
тел.: +380.44.303.99.16, +380.44.425.60.01

Рада Європи Децентралізація і реформа
публічної адміністрації в Україні

Новини

Прийом на роботу, переведення та звільнення працівників ОМС в умовах воєнного стану – методичні рекомендації та зразки документів

14 Липня 2022

Війна змінила звичні правила функціонування органів місцевого самоврядування (ОМС) в Україні. Верховна Рада України внесла зміни у законодавство про працю, щоб воно відповідало умовам воєнного стану, а працівники/-ці ОМС були більш захищеними. Що саме за час війни змінилося у трудовому законодавстві для працівників/-ць органів місцевого самоврядування – викладено у Методичних рекомендаціях щодо прийому на роботу, переведення та звільнення різних категорій працівників ОМС в умовах воєнного стану.

Рекомендації створені на замовлення Міністерства розвитку громад та територій України за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» та під рецензуванням Національного агентства України з питань державної служби.

Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав НЕГОДА прокоментував:

«За час впровадження в Україні децентралізації органи місцевого самоврядування звикли самостійно приймати важливі рішення. Війна показала, що місцева влада може ефективно працювати навіть у надскладних умовах, бути не лише опорою для жителів громад, а й стимулом для необхідних законодавчих змін, в тому числі – в трудовому законодавстві. Уряд і Парламент, реагуючи на виклики воєнного стану, внесли зміни до законодавства про працю, які дозволяють адаптувати роботу ОМС відповідно до ситуації. Звичайно, ці зміни вимагають узагальнення і пояснення. І ми вдячні, що експертна та міжнародна спільноти допомагають нам у цьому».

Голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія АЛЮШИНА відзначила важливість методичних рекомендацій:

«Сьогодні як ніколи важливо, щоб посадові особи місцевого самоврядування могли швидко реагувати на виклики воєнного часу та ефективно організувати свою роботу. І зрозуміло, що в умовах воєнного стану законодавство зазнає змін в сфері трудових відносин, які стосуються і працівників ОМС. Що саме змінилося? Як ці зміни впливають на кожного працівника ОМС, на його роботу? Для нас важливо в умовах швидких змін підтримувати своєчасне інформування та детальне роз’яснення суті нововведень. Розроблені методичні рекомендації допоможуть працівникам ОМС проаналізувати останні прийняті зміни до низки законодавчих актів. Трудові відносини, особливо в умовах війни, мають бути зрозумілими та не викликати додаткових запитань. Ми вдячні за консолідацію зусиль всім, хто долучився до розробки рекомендацій, сподіваємося, що і надалі ми продовжимо спільно та злагоджено надавати необхідну допомогу з роз’яснення актуальних питань».

Авторка матеріалу Леся ФЕДЧЕНКО, консультантка з юридичних питань Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні, консультантка Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні», зазначила:

«Методичні рекомендації враховують зміни у законодавстві, які стосуються питань проходження служби в органах місцевого самоврядування та трудового законодавства, прийняті Верховною Радою України протягом дії воєнного стану. У методичних рекомендаціях йдеться про те, у який спосіб ці зміни торкнуться працівниць і працівників органів місцевого самоврядування – як посадових осіб місцевого самоврядування, так і технічних працівників та обслуговуючого персоналу. Крім того, у рекомендаціях містяться зразки документів, які допоможуть керівникам і керівницям та спеціалістам і спеціалісткам з кадрових питань органів місцевого самоврядування у їхній роботі».

Методичні рекомендації створені на основі чинного станом на 05 липня 2022 року законодавства та з урахуванням положень таких законів:

  • Закону України від 12.05.2022 р. №2259 «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» (законопроект №7269 від 09.04.2022 р.);
  • Закону України від 15.03.2022 р. №2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (законопроект №7160 від 14.03.2022 р.);
  • Закону України від 12.05.2022 р. №2253 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» (законопроект №5266 від 15.03.2021 р.).

Зверніть увагу, що рекомендації не враховують зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» (законопроект № 7251), прийнятим Верховною Радою України 1 липня 2022 року, який на момент підготовки матеріалу ще не набув чинності.

«Зазначений Закон наразі направлений на підпис Президенту. Після його підписання ми підготуємо окремі рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо застосування цього Закону», – сказала Леся Федченко.

ЗАВАНТАЖИТИ Методичні рекомендації щодо прийому на роботу, переведення та звільнення різних категорій працівників ОМС в умовах воєнного стану можна за посиланням.