Рада Європи
Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Офіс Ради Європи в Україні:
вул. Іллінська, 8, 7-й під'їзд,
м. Київ, Україна, 04070
тел.: +380.44.303.99.16, +380.44.425.60.01

Рада Європи Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Новини

МЕДІА ДЛЯ ДЕМОКРАТІЇ

5 Листопада 2019

6-9 листопада 2019 року журналісти з регіональних медіа – переможці Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади» та молодіжні колективи – переможці номінації “Місцеве самоврядування – це ми!” Міжнародного дитячого медіафестивалю «Дитятко» відвідають з навчально-ознайомчим візитом Раду Європи та Всесвітній Форум за Демократію – 2019.

«Медіа для демократії» – саме цей слоган став лейтмотивом церемоній нагородження професійних та майбутніх журналістів, які відбувалися у 2019 році за участі Міністерства розвитку громад та територій України і Програми Ради Європи «Децентралізація і реформування місцевого самоврядування в Україні». І у цьому матеріалі ми розповімо про переможців Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади» та їх роботи.

За три роки проведення Всеукраїнського конкурсу розглянуто понад сімсот робіт, дипломами конкурсу відзначено 37 авторів та 23 співавтори (оператори, режисери, звукорежисери). Лідерство за кількістю відзнак утримують журналісти Черкащини: дев’ять дипломів (І ступеня – 4; ІІ ступеня – 1; ІІІ ступеня – 4), сім з них за онлайн-публікації.

«Кожного року журі все вимогливіше до конкурсних робіт, тож це неабиякий стимул розвиватися і підвищувати свою журналістську майстерність,» – стверджує Анна Романенко, дворазова призерка конкурсу.

Конкурсантів об’єднує спільна мета – донести до громадян достовірну та актуальну інформацію про важливість реформи, результати та перспективи її впровадження. А коли задумане вдається, то виграють від цього як медіа-спільнота, так і споживач інформації – читач, слухач, глядач.

«Три роки поспіль конкурс гуртує навколо себе широке коло однодумців. Адже за кожним із кількасот журналістів, які подають на нього заявки, стоїть стільки ж громад, досягнення котрих є реальним та найвагомішим доказом успіху реформи децентралізації в Україні. У мою особисту скарбничку конкурс щороку додає не один десяток знайомств із цікавими людьми – тими, хто власними руками творить майбутнє держави уже сьогодні. Позитивні зміни надихають, додають бажання писати про них більше, але й проблеми та виклики не лякають – навпаки, підштовхують до того, щоб допомогти та посприяти у пошуку шляхів їх вирішення.» (Олена Слободенюк).

Тож пора познайомитися із фіналістами Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади». До речі, п’ятеро з них уже були його переможцями у 2016-2017 роках. І це найкращий показник того, що вони добре орієнтуються в питаннях децентралізації, тонко відчувають запит суспільства на ту чи іншу інформацію.


НОМІНАЦІЯ «ОНЛАЙН-ПУБЛІКАЦІЯ»

Олена ШАПОВАЛ, Черкаське Інформаційно-аналітичне видання «ІнфоМІСТ» (м. Черкаси).

Друга перемога в конкурсі: 2016, 2018 – Онлайн-публікація: «Перший млинець – не нанівець: черкаські об’єднані громади два роки потому».

У журналістиці п’ять років: працювала в онлайн-виданнях, телеканалах «ВІККА» та «UA:Черкаси», була власкором всеукраїнської газети «Експрес», дописувачем «Європейської правди». Вимоглива до себе і до читача: «Як і читачам, так і журналістам треба нарощувати власну компетентність, аби не потрапляти у пастку чужої нефаховості, пастку викривленої інформації».

Значну увагу приділяє темі євроінтеграції, впровадженню в Україні реформ, зокрема децентралізації. «Мої матеріали це не пропаганда децентралізації, а результат аналізу фактів і цифр, які свідчать, що реформа на Черкащині змінює якість життя людей на краще, це власне і є мета реформ. Громади-першопроходьці напрацьовують стратегії, залучають фінансування, ресурси для розвитку, раціонально формують місцеві бюджети, а головне, мають довіру громадян і результат.»

Сергій СТАСЬКО, Черкаське Інтернет-видання Zmi.ck.ua, головний редактор. Фах журналіста отримав у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького.

Другий рік поспіль є володар диплому І ступеня. Цього разу перемогу приніс матеріал, підготовлений у співавторстві із Анастасією ТЕМЧЕНКО (графіка): «Децентралізація на Черкащині: перезавантаження, на яке села чекали десятиліттями (+казка)».

Тема децентралізації зацікавила мене. А згодом, керуючись своїм життєвим кредо «Якщо не я, то хто?», вирішив допомогти черкасцям зрозуміти суть реформи місцевого самоврядування і показати, які позитивні зміни принесе вона людям. «У мене виникла ідея подати інформацію про об’єднані територіальні громади та процеси децентралізації у доступній формі, використавши інфографіку та елементи інфотейменту. Головне завдання, щоб доцільність створення ОТГ зрозумів навіть той читач, який не хоче глибоко занурюватися в тему. Бо попри те, що ця реформа є однією із найуспішніших в Україні, довкола неї ще вистачає різноманітних міфів. Тому їх потрібно розвіювати демонстрацією реальної роботи, результатів об’єднання, – стверджує Сергій Стасько. Бо, насправді, вистачає ще громад, які з певних причин не поспішають об’єднуватися. Їм потрібно показати, що це не страшно і все можливо.»

Анна РОМАНЕНКО, Черкаське Інформаційне агентство «Вичерпно».

Друга перемога в конкурсі: 2017, 2018 – Онлайн-публікація: «Від віника до трактора: історія розвитку Тальнівської громади».

Народилася в місті Черкаси, вищу освіту здобула в Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького. Військовий конфлікт на Сході України, впровадження реформ в державі, гендерна чутливість українського суспільства – це далеко не весь перелік тем, які в постійному полі зору журналістки.

У своїх матеріалах висвітлює як плюси, так і мінуси реформи. Акцентує увагу на деталях, які важливі саме для людей, що це їм принесе. «Писати на тему реформ завжди нелегко, адже процес їх впровадження часто супроводжується низкою проблем і суспільним спротивом. Приємно усвідомлювати, що наша спільна журналістська робота причетна до того, що суть реформ для населення стає зрозумілішою, а процес їх просування швидшим».


НОМІНАЦІЯ «СТАТТЯ У ДРУКОВАНОМУ ЗМІ»

Олена МЕЛЬНИЧЕНКО, Новоодеська газета «Промінь» (Миколаївська область). Стаття у друкованому ЗМІ: «Села у складі ОТГ: рідні діти чи пасинки?».

Своє завдання як журналіста бачить у тому, щоб переконати читачів у необхідності змін, на конкретних прикладах показати переваги децентралізації. Сформувати громадську думку про демократичні перетворення в Україні та на Миколаївщині. При цьому діє за принципом: щоб люди повірили в те, що ти говориш або пишеш, потрібно самому в це вірити. З цією метою брала участь у ознайомчих прес-турах до об`єднаних територіальних громад, які організовувалися Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» у Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях. Співпрацює з Миколаївським центром розвитку місцевого самоврядування, висвітлюючи кращі практики ОТГ.

«Мене хвилює, як втілюються реформи – адміністративна, освітня, медична у нашому Південнобузькому регіоні. Чи робить місцеве самоврядування все, що від нього залежить? Чи здатні люди осучаснюватися, розвиваючи власну територію, а відтак – поліпшувати умови життя на ній. Особисто я вірю у перспективи децентралізації: розширення повноважень, фінансова децентралізація, компетентний лідер, що взаємодіє з ініціативною громадою – умови успішної, спроможної об`єднаної територіальної громади. Від етапу проекту «Децентралізації бути!» ми зійшли на вищий щабель «Децентралізація стверджується, розвивається і має блискучі перспективи!»

Марія ШЕВЧУК, Газета «Одеські вісті». За висвітлення реформи децентралізації відзначена Подякою Кабінету Міністрів.

Перше місце за статтю у друкованому ЗМІ: «Великомихайлівська громада. Рецепти борщу та успіху».

Край її дитинства – Вінниччина. Закінчила Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського. За фахом – філолог, за покликанням – журналіст.

«Сюжети й публікації про децентралізацію дуже часто допомагають донести людям, що не треба боятися змін», – стверджує журналістка. Шукаючи історії для матеріалів, я побувала в багатьох об’єднаних територіальних громадах мого регіону. У кожної з них є свої складнощі, але й немало успіхів. І найголовніше, що про досягнення говорять не тільки голови ОТГ, але й самі жителі. Десь провели водогін, якого в селі ніколи не було, десь капітально відремонтували дороги, а десь взагалі з нуля будують нове приміщення школи… Звісно, на шляху реформи є складнощі на кшталт браку кваліфікованих кадрів на місцях чи перешкоджання з боку деяких райдержадміністрацій. Проте ті успішні приклади, що я бачила, схиляють мене до думки, що на сьогодні в децентралізації набагато більше переваг, ніж недоліків. І люди, мешканці різних територіальних громад, з якими мені доводилось поспілкуватись, більшою мірою дотримуються аналогічної думки. «Ось такі рецепти борщу, успіху та конкурсної перемоги» – з гордістю говорять колеги про Марію.

Інна ОМЕЛЯНЧУК, Газета «Рівненський кооператор». Заслужений журналіст України. Закінчила факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Основна життєва цінність – правда і, відповідно, дотримання журналістських стандартів.

Стаття у друкованому ЗМІ: «Тут із добра плетуть вінок».

«Журналіст не лише дивиться, але й вдивляється, не лише слухає, але й вслухається в мелодію життя і через призму свого світобачення переносить це в публікації» – цитує пані Інна свого педагога, професора Володимира Здоровегу.

Улюблена тема (без перебільшення) – реформа місцевого самоврядування: «Децентралізація дає унікальні можливості не лише громадам, а й журналістам. Це наша, так би мовити, найрідніша реформа». Тому не випадково у березні 2019 року Інну Омелянчук відзначено Подякою Кабінету Міністрів за висвітлення реформи децентралізації.


НОМІНАЦІЯ «РАДІОМАТЕРІАЛ»

Олександр БАБУРОВ, «Сумська філія НСТУ «Українське радіо: Суми».

Це друга перемога в конкурсі – Радіоматеріал: «Тростянецька ОТГ: перші кроки».

Суми – місто, де народився, навчався, працює, а правильніше – творить для своїх земляків цікаві, «живі» радіопередачі. Улюблений жанр – художня радіопубліцистика. Улюблена тема – «долі людей».

Життєві цінності – робота, яка приносить задоволення собі і людям. «Українцям треба на конкретних позитивних прикладах роз’яснювати, для чого проводиться децентралізація. Мені дуже приємно, що на Сумщині такі приклади є! І ще більш приємніше, що вони є в інших регіонах країни, і не поодинокі», – з гордістю говорить журналіст.

Олена СЛОБОДЕНЮК, «Українського радіо «Житомирська хвиля».

Дві перемоги в конкурсі: – Радіоматеріал: Цикл програм «Підсумки децентралізаційної реформи на Житомирщині за 2018 рік. Частина І».

Закінчила Житомирський державний університет ім. Івана Франка. Уже 10 років у радіожурналістиці. Цікавиться усім, що дає суспільству поштовх до розвитку та змін на краще. Саме з цієї причини її привабила децентралізаційна реформа. «Можна багато говорити про її переваги, але варто лиш поїздити громадами, поспілкуватися з місцевими жителями та на власні очі побачити усі суттєві зрушення та зміни на краще, як стає абсолютно зрозуміло: децентралізація? Беремо! Загортайте дві!»

«Мені подобається розповідати про успіхи та гарні результати, однак і гострих кутів ми у своїх ефірах також не уникаємо – відкрито говоримо про проблеми та разом шукаємо шляхи їх вирішення». Пані Олена переконана, що журналістика в Україні розвивається: стає гострішою, об’єктивнішою, відвертішою. Прикладом тому є створення незалежного Суспільного мовника: «Процес цей довгий і не найлегший, однак він відбувається, а це означає, що ми бачимо, в якому напрямку нам треба рухатися і як саме це потрібно робити».


НОМІНАЦІЯ «ВІДЕОМАТЕРІАЛ»

Андрій ЗАЄЦЬ, Приватне акціонерне товариство Кам’янець-Подільська телерадіокомпанія» (Хмельницька обл.)

Відеоматеріал: «Реформа децентралізації в Україні» – відзначена Дипломом І ступеня

Народився та проживає в Кам’янці-Подільському. У 2013 році закінчив Кам’янець-Подільський Національний університеті імені Івана Огієнка одразу за двома спеціальностями: «Економіка підприємства» та «Політологія». Працює на приватному підприємстві, яке займається капітальним будівництвом, а паралельно створює проекти для місцевого телебачення та онлайн ЗМІ. А з 2017 року є директором та організатором Міжнародного кінофестивалю «БРУКІВКА» в Кам’янці-Подільському.

«Дуже приємно, що моя авторська некомерційна передача “Ініціатива“, над якою я працюю вже п’ять років, була відзначена такою високою нагородою. Це надихає продовжувати роботу створення подібних сюжетів. Реформа децентралізації – найкраща реформа, яка була реалізована в Україні за останні кілька років. Особливо помітні зміни на краще в Хмельницькій області.

А конкурс журналістських робіт про реформу децентралізації має пізнавальну функцію як і для глядача, так і для громад, які об’єдналися, адже одні змогли відразу ж успішно реалізувати свій потенціал максимально, а частина ОТГ ще потребує консультацій та обміну досвідом. Постійне інформування про можливості, успішні кейси та можливості місцевими ЗМІ, блогерами та активістами допоможуть розвитку децентралізації в Україні». Цю думку поділяють і співавтори відеоматеріалу Андрій та Сергій ДОМАНИЦЬКІ.

Олександра АРТЮХІНА, Закарпатський інформаційний центр, телеканал Uin (м. Ужгород).

Конкурсна робота «Закарпатські об’єднані громади – серед кращих за якістю та останні за кількістю в Україні».
Авторка закінчила з відзнакою Ужгородський національний університет, і з 2015 року застосовує свої знання в царині журналістики. «Реформа децентралізації та її реалізація в Україні, в окремих успішних громадах, – це надихаючий фактор. Це стимул не опускати руки та тримати вектор розвитку. Це як символ об’єднання задля успішного життя, при цьому – уміння взяти на себе відповідальність та у повній нести її за наслідки тієї чи іншої роботи», – впевнено говорить молода журналістка.

Як зазначає пані Олександра, матеріал «вийшов у люди» в співавторстві з Юрієм ЧУДЛАЄМ, телевізійником, який має шістнадцятирічний досвід журналістської, редакторської, продюсерської, дизайнерської роботи.



Тетяна ПУЛЬНА (ЗАЄЦЬ), ПРАТ ТСД 34-канал , м. Дніпро. Відеоматеріал: Програма «Деталі. Підсумки»: «Межівські новації».

Народилася у м. Дніпро. Закінчила Дніпропетровський хіміко-технологічний університет, а згодом – Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара за спеціальністю журналістика. На телебаченні – із 2001 року. Останні 8 років тісно пов’язані із 34-каналом. З 2014 року ведуча, та один з журналістів щотижневого випуску новин «Деталі. Підсумки».

«Останній рік знімаємо сюжети пов’язані із децентралізацією. Не скажу, що ця тема мене приваблювала, але коли почала їздити в громадами, коли побачила, як горять очі у людей, що живуть у маленьких містечках. Коли я почула, що вони хочуть змінити свої рідні занедбані села, мене наче струмом пробило. Я вірю, що процес децентралізації змінить з початку наші села, а потім і міста. Це дуже непростий процес і робити ще багато чого слід. Іноді втомлює знімати чергову школу чи дитсадок, де зробили ремонт. Але, коли дізнаєшся, що майже у більшості сільських шкіл туалети на вулиці, я інакше навіть до текстів стала підходити. Я зрозуміла, наскільки це важливо — нова школа, ЦНАП, або просто відремонтований клуб. Звичайні речі у місті виявилися відсутніми у селі. Я на це ніколи не звертала уваги, тепер усе інакше.

Сам конкурс – хороша мотивація журналістів шукати нові підходи під час створення сюжетів. Це шанс розповідати про динаміку та розвиток громад і про те, де реформа «кульгає». А ще у нас чудова творча команда, і це наша спільна перемога!», – говорить із захопленням пані Тетяна.

На фото – знімальна група, співавтори: Олександр МОРЕНКО – відеооператор, Олександр РЕБУС – відеоінженер, Єгор ГАПОН – звуко-інженер.

«Я порівнюю ваш конкурс із «Телетріумфом» і розумію, що ваш – більш чесний» (Т. Пульна (Заєць)


ПІСЛЯМОВА

Попереду нові ідеї, сюжети для Інтернету, друкованої преси, радіо- і телепрограм. Нові призи очікують на майбутніх переможців Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт «Реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади» та номінації “Місцеве самоврядування – це ми!” Міжнародного дитячого медіафестивалю «Дитятко», які проводяться за сприяння та підтримки Ради Європи.