Рада Європи
Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Офіс Ради Європи в Україні:
вул. Іллінська, 8, 7-й під'їзд,
м. Київ, Україна, 04070
тел.: +380.44.303.99.16, +380.44.425.60.01

Рада Європи Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Новини

МАЛЕНЬКІ ІСТОРІЇ ВЕЛИКИХ ЗДОБУТКІВ Пульс медичних реформ

6 Листопада 2017
  • Іршанський селищний голова ОТГ А. Рак одержує нагороду від Мінрегіону та Ради Європи за І місце
  • Лікар сімейної медицини
  • Ініціативна група знайомиться із умовами праці в місцевій амбулаторії

Як є ті, хто бояться уколів, так є ті, хто досі бояться говорити про реформи в медицині, не кажучи вже про дії та ініціативи в цьому напрямі.

А, може, поборемо страх та спробуємо розібратися з чого почати і як продовжити. Тим більше, коли є в кого запититати. Ось хоча б в Іршанської селищної ради об’єднаної територіальної громади Хорошівського району Житомирської області, де розпочали новий етап розвитку саме з вирішення наболілих питань місцевої медицини.

Закономірно, що власне здоров’я, здоров’я родини – завжди на першому місці. Всі скарби світу немилі людині, коли вона нездужає. Пошуки медичних закладів, лікарів, медикаментів і, врешті-решт, грошей часом забирають ті дорогоцінні хвилини, секунди, які можуть дати шанс на одужання та життя.

Тому цілком зрозумілою була невдоволеність жителів селища, спровокована відсутністю вчасно і якісно наданих медичних послуг. Адже місцева амбулаторія загальної практики та сімейної медицини зубожіла: приміщення не опалювалася, обладнання застаріло, фельдшерів швидкої допомоги жартома називали «пішим патрулем». А обіцянки про достойну оплату праці лікарів та медичного персоналу встигли обрости легендами. Ситуація – не позаздриш. І так було не тільки тут…

Реформа місцевого самоврядування стала рятівною соломинкою, за яку і вхопилися в Іршанську. Не скористатися Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» – завдати шкоди майбутньому.

Такого запалу та енергії давно не відчували в громаді. Без зволікань створили ініціативну групу з представників влади, громадськості, бізнесу і, безперечно, медичних працівників. За короткий період опрацювали нормативно-правові акти, що сприяли врегулюванню питань реформування медичної галузі в об’єднаних громадах, і виробили стратегію розвитку медицини Іршанської ОТГ.

Наступний крок – створення Комунального закладу охорони здоров’я «Іршанський Центр первинної медико-санітарної допомоги» (ЦПМСД), до складу якого увійшли Іршанська амбулаторія загальної практики та сімейної медицини і фельдшерські пункти сіл Добринь та Ємилівка.
Рішення селищної ради приймалися один за одним: про затвердження Статуту, структури, штатної чисельності, виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію приміщення амбулаторії з використанням енергозберігаючих технологій, будівництво двоскатного даху, заміну електромережі, проведення внутрішніх ремонтних робіт в кабінетх та санвузлах.

Щоб реалізувати задумане, а це близько чотирьох мільйонів гривень, громада мобілізувала всі можливі джерела фінансування: кошти Державного фонду регіонального розвитку, Іршанської селищної ради ОТГ, жителів громади, ТОВ «Межиріченський ГЗК», приватних підприємців, меценатів. Виключно за рахунок місцевого бюджету придбали меблі та інвентар.

  • На фото:
  • Іршанський ЦПМСД після реконструкції та капітального ремонту
  • Відремонтований автомобіль швидкої допомоги

З ремонтом розібралися – чисто, тепло і затишно. Пора подбати і про «піший патруль». Уклали угоду з Комунальною установою «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради про оренду сучасного автомобіля швидкої допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету. Тепер медики можуть виїздити на виклики цілодобово та надавати невідкладну допомогу жителям громади.

Але ж один автомобіль – це мало, як бути із селами, які увійшли до складу громади? Рішення знайшлося: селищна рада передала Іршанському ЦПМСД ще один автомобіль, який завдяки небайдужим жителям громади та підприємцям полагодили і спрямували для оперативного реагування на виклики у віддалені населені пункти. Зуміла громада ефективно використати надану з державного бюджету місцевим бюджетам медичну субвенцію, яка дала можливість забезпечити належне фінансування закладу.

Далі уклали угоду про співробітництво з місцевим санаторієм-профілакторієм «Іршанськ» Іршанського гірничо-збагачувального комбінату. І сьогодні не лише працівники комбінату можуть на пільгових умовах оздоровитися в санаторії, а й жителі громади, які того потребують, – 50% вартості путівки відшкодовується санаторію за рахунок місцевого бюджету ОТГ. Угодою також передбачено отримання жителями послуг із обстеження на сучасних приладах діагностики.

Передбачили і матеріальне заохочення медичних працівників, які почали отримувати премії та стимулюючі виплати. Подбали і про перспективу – залучення молодих сімейних лікарів. Запитаєте, як? – Виконком об’єднаної громади своїм рішенням перевів двоповерхову будівлю колишньої лікарні, яка майже 20 років стояла пусткою, до комунального житлового фонду. Після проведення його реконструкції тут будуть затишні квартири для спеціалістів, які обов’язково приїдуть працювати в Іршанськ, чудове селище Житомирського Полісся.

У цьому році амбулаторія отримала нове медичне обладнання.
Іршанська ОТГ створила платформу дня надання первинної медичної допомоги, основа якої – сімейна медицина. Якщо ж сімейному лікарю створити пристойні умови життя, праці, відпочинку, він не захоче нікуди їхати в пошуках комфортного середовища для себе і родини.
Сьогодні дуже багато хвороб є спадковими. І от коли сімейний лікар знатиме своїх пацієнтів від найменшого до найстаршого, йому легше буде встановити діагноз, призначати профілактичне лікування і запобігти розвитку хвороби. Він, дійсно, стане справжнім сімейним лікарем.
Тому не випадково практика Іршанської селищної ОТГ «Становлення медицини об’єднаної територіальної громади в умовах децентралізації та реформування медичної галузі» була визнана кращою за підсумкамии конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2016 році.
Нині Іршанська ОТГ піднялася ще на одну сходинку розвитку – увійшла до Коростенського госпітального округу, яких на Житомирщині уже чотири. В окрузі обрано госпітальну раду, яка розробляє багаторічний план розвитку.

До речі, джерелом фінансування госпітального округу можуть бути державний і місцевий бюджети, недержавні інвестиції, спонсорські та благодійні внески, кошти міжнародної допомоги, інші джерела, не заборонені законодавством. А це нові можливості для розвитку.
Чого чекаємо всі ми від реформи в медицині, особливо у сільській місцевості, де проживають тринадцять мільйонів українців? Адже статистика щодо стану амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів, яких близизько сімнадцяти тисяч, невтішна: тільки 28 відсотків з них забезпечуються водою, влючаючи звичайні колодязі; санвузли мають 18 відсотків, а транспорт – лише 17 відсотків цих закладів.

Сучасна реформа закладає основи іншої медицини, де чільне місце займатимуть профілактика захворювань, недопущення ускладнень хворб. І ключовою одиницею на цьому етапі є її первинна ланка. Від неї залежатиме здоров’я людей на селі. Саме тому заклади медицини базового рівня повинні бути добре оснащеними сучасними засобами діагностики, мати кваліфікованих гуманних фахівців, добре розвинену інфраструктуру. А також єдину електронну систему обміну медичною інформацією, бо на «писанину» лікар витрачає більше часу, ніж на самого пацієнта.

  • На фото:
  • Автомобілі швидкої допомоги – на службу громаді
  • Мальовниче Житомирське Полісся

Реформа медицини має нарешті дійти до села. Законодавча підтримка цих процесів уже на завершальній стадії. Законопроекти про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості» (№ 7117), який передбачає: будівництво сучасних амбулаторій, мотиваційні заходи для лікарів, розвиток телемедицини. Кардинальна зміна моделі фінансування системи охорони здоров’я закладена у законопроекті про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів (№ 6327) та відповідні зміни до Бюджетного кодексу України (№ 6604).

Ті, хто є активними учасниками проведення реформ, помітили цікаву тенденцію: сьогодні для змін у медицині двері відкриті навстіж, але, як завжди, біля входу таке собі «вавілонське стовпотворіння», яке заважає пройти. Але це тимчасові перешкоди.
Історія розпорядилася так, що всі ми стали свідками уже багатьох вузькопрофільних реформ. І тільки реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади охопила всі сфери життєдіяльності, і, найголовніше, – максимально залучила громадянське суспільство до прийняття доленосних управлінських рішень.

Сьогодні громадяни мають чути правдиві відповіді на всі свої запитання про реформу медицини, тоді вони сприймуть зміни і відчують чіткий пульс медичних реформ.
Україна має зайняти гідне місце в світовій медицині – скільки геніальних самовідданих лікарів вона дала їй! І сьогодні гуманні і далекоглядні помисли українських медиків не втрачають актуальності. Згадаймо слова Андрія Петровича Ромоданова: «Я вірю в серце і розум людини. Нова війна не має повторитися. Боротьба має бути тільки за здоров’я, довголіття та щастя людини» – саме в цій боротьбі ми зобов’язані стати першими.


ЯНА ВОВК
Матеріал підготовлено в рамках діяльності Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні»