Рада Європи
Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Офіс Ради Європи в Україні:
вул. Іллінська, 8, 7-й під'їзд,
м. Київ, Україна, 04070
тел.: +380.44.303.99.16, +380.44.425.60.01

Рада Європи Посилення доброго демократичного
врядування і cтійкості в Україні

Новини

МАЛЕНЬКІ ІСТОРІЇ ВЕЛИКИХ ЗДОБУТКІВ До Енергії на «Ви»

21 Вересня 2016

«Жили в одному місті Ваня та Катя. Одного разу вони гралися і побачили, що кудись зникли світло, вода, газ, а замість чистого повітря – сморід, у якому було важко дихати. Тоді Ваня й Катя відправилися шукати порятунку для свого міста» – ось так починаються сучасні дитячі казки, а пишуть їх самі ж діти.
У мережі Інтернет можна знайти безліч дитячих віршів, загадок, казок, відеороликів на тему поважного ставлення до природних ресурсів та їх ощадливого використання. Сьогодні українські школярі є авторами унікальних винаходів у галузі енергозбереження. І це дуже тішить, адже підростає покоління тих, хто уміють берегти енергію, навчають цього рідних, друзів, і, зрозуміло, що в майбутньому передадуть у спадок своїм дітям велику премудрість – дбати про збереження клімату і життя на Землі.
Нам захотілося познайомитися із такими школярами, то ж ми вирушили до невеликого містечка в центральній частині українського Полісся Новоград-Волинського, батьківщини Лесі Українки. Тому що в цьому місті з Енергією на «Ви» у родині, в дитячому садочку, в школі. Про це стало відомо з практики «Енергія в школах Новоград-Волинського», яку в 2015 році представила Новоград-Волинська міська рада на конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» і отримала за неї відзнаку.

  • «Заслужена відзнака від Мінрегіону та
    Ради Європи»

    В’ячеслав Негода – перший заступник Міністра Мінрегіону, Тетяна Левківська – начальника відділу підтримки муніципальних ініціатив та інвестицій Новоград-Волинської міської ради, Олена Литвиненко – Заступник Голови Офісу Ради Європи в Україні (на фото зліва направо)

    Робота з люксметром

До речі, збереження енергії та захист довкілля – це шлях, який Новоград-Волинський визначив стратегічним в напрямі реалізації комплексу енергоефективних заходів у всіх сферах життєдіяльності міста. Його надійним партнером у цій справі, починаючи з 2009 року, є Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ (далі – GІZ). Завдяки їхній плідній співпраці, зокрема в рамках Проекту «Енергоефективність у будівлях», розроблено «Програму енергозбереження та енергоефективності міста Новограда-Волинського на 2010 – 2020 рр.» та уже реалізовано чимало її заходів. Серед яких і проект «Енергія в школах Новоград-Волинського», який започатковано з вересня 2013 року, щоб навчити підростаюче покоління ощадливо використовувати енергетичні ресурси в школі, вдома, в рідному місті та в країні в цілому.

Для його впровадження відібрали три навчальні заклади: Новоград-Волинський НВК «Гімназія імені Лесі Українки – школа І ступеня» та дві загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів № 5 і № 9.
Умови проекту включали завдання для всіх членів колективу цих навчальних закладів: адміністрації, викладачів, завідуючих господарчою частиною, обслуговуючого персоналу і, в першу чергу, – для школярів. Саме учні мали проводити моніторинг енергетичних витрат школи: вимірювання рівня освітленості, напруги, температури повітря, енергоспоживання побутовими приладами в класних кімнатах та здійснювати аналіз отриманих показників. За результатами досліджень треба було розробити рекомендації для усунення недоліків, що привели до нераціонального споживання енергії.

Для того, аби учні навчальних закладів – учасників експерименту могли виконувати поставлені завдання та підвищити рівень практичних навичок, їх забезпечили сучасними вимірювальними приладами: люксметри, електронні термометри, прилади для вимірювання напруги в режимі очікування, інформаційні термометри. На цьому етапі школярам на допомогу прийшли їхні учителі, які навчили користуватися ними та проводити необхідні розрахунки на основі отриманих показників.

Якщо говорити про питання ощадливого ставлення до енергії у школах міста, то особливих слів подяки заслуговують їхні педагогічні колективи. Одна справа, коли Закон України «Про енергозбереження», яким передбачено введення до програм навчальних закладів освітніх та виховних заходів із популяризації бережливого ставлення до паливно-енергетичних ресурсів виконується, здебільшого для «галочки», а зовсім інша, коли з душею, розумінням відповідальності за виховання таких поколінь українців, для яких енергоощадливість стане не просто звичкою, а нормою життя.

Саме такою вбачають свою місію педагоги, яких у цій справі завжди підтримує Новоград-Волинська міська рада (міський голова – Весельський В.Л.). Коли кожен буде дотримуватися елементарних правил економії енергоресурсів, то в масштабах нашої держави це стане суттєвим внеском у розвиток її економіки – переконані новоград-волинці. Тому питаннями екологічного виховання і навчання енергоощадності тут займаються досить системно та серйозно.

У школах міста введено навчальні курси «Енергозбереження», «Енергозбереження та пом’якшення змін клімату», а за підтримки Муніципальної програми врядування та сталого розвитку, що впроваджується Програмою розвитку ООН (далі – МПВСР/ПРООН) і GIZ школярів забезпечено посібниками з такими ж назвами. Учні початкових класів мають ілюстрований навчальний посібник «Я і енергія», що відповідає їхнім віковим особливостям. Забезпечені учні щоденниками з енергоефективності, на сторінках яких багато цікавої та корисної інформації про глобальні екологічні проблеми, способи економії енергетичних ресурсів, коротка інформація про енергоспоживання міста Новоград-Волинський. (До речі, надрукований він у міській друкарні. А це підтримка місцевого товаровиробника та податкові відрахування до бюджету міста. Раціонально? – Так!).

Над удосконаленням методики викладання цих предметів постійно працюють учителі. З цією метою вони відвідують тематичні тренінги, семінари, круглі столи, які проводяться за підтримки Міжнародного освітнього проекту з раціонального використання ресурсів та енергії (School Project for Application of Resources and Energy) SPARE (далі – SPARE).

  • Вимірювання напруги в електромережі Екологічний фестиваль

Отож завдяки учням та вчителям природничих дисциплін проект «Енергія в школах Новоград-Волинського» став успішним. Підсумком моніторингових досліджень учнів стали пропозиції для поліпшення енергоефективності школи. Найбільш доступними, найпростішими заходами визначили заміну ламп розжарювання на люмінесцентні чи світлодіодні, фарбування приміщень в більш світлі тони, регулярне очищення освітлювальних приладів від пилу, встановлення інформаційних наклейок біля всіх вимикачів.

Поетапне виконання учасниками експерименту запропонованих заходів з енергозбереження принесли очікувані результати: за перший рік реалізації проекту економія споживання енергоресурсів досягла 34 %, а наступного року – 39.

Щомісячний збір показників води, електро- та теплової енергії став звичною справою для старшокласників. А малеча, як завжди, із захопленням спостерігає за ними і мріє якнайшвидше підрости, щоб їй теж довірили працювати з такими приладами.

Оскільки експеримент став успішним і отримав високу оцінку від експертів GIZ, було прийнято рішення поширити його на всі навчальні заклади міста. Крім того, проект GIZ «Енергоефективність у громадах» запропонував розширити його територіальні межі, включаючи міста Житомир, Коростень, Бердичів.

Так у листопаді 2015 року проект «Енергія в школах Новоград-Волинського» отримав своє продовження та визначив додаткові завдання: проведення навчальних семінарів для завідуючих господарчою частиною, застосування системи бенчмаркінгу для визначення найбільш енергоефективних будівель, а також розроблення механізму стимулювання колективів навчальних закладів та окремих осіб за отримані показники економії енергетичних ресурсів.

Весна 2016 року, як і завжди, була для школярів Новоград-Волинського багатою на події. У квітні 2016 року до Дня довкілля учні навчальних закладів міста презентували відеоролики на екологічну тематику (ЗОШ № 2 – «Ефективне використання енергії і захисту клімату»; ЗОШ № 9 – «Екологічна пропаганда»; ЗОШ № 5 «Енергоефективність школи залежить від кожного»; Колегіум –«Енергозбереження»).

А в травні боролися за перемогу в щорічному міському фестивалі учнівських проектів «Енергоефективність та енергозбереження», що проводиться за ініціативи міської ради із 2011 року (з цього ж року Новоград-Волинський – учасник європейської ініціативи із збереження клімату «Угода мерів»). Тож ті, кому поталанило, отримали сучасне обладнання європейського зразка для освітлення класної кімнати, коридорів, пришкільної території. Всі учасники, які подавали проекти, отримали заохочувальні призи.

Далі команди та агітколективи шкіл Новоград-Волинського взяли участь в обласному фестивалі «Голос землі» на тему «Енергозбереження та енергоефективність», що відбувся у Житомирі. Звідти теж юні новоград-волинці привезли не лише почесні грамоти, а й подарунки як особисті, так і для шкіл (світлодіодні лампи).

Неабиякий інтерес у школярів викликає проведення роз’яснювальної роботи з енергозбереження та захисту питань довкілля: готують презентації, інформаційні матеріали, плакати, тематичні стенди, які представляють або розповсюджують як в школі, так і в місті.

  • «Абетка енергоспоживача» (ЗОШ № 5)
    отримала сертифікат від МПВСР/ПРООН

    Екологічна команда ЗОШ№7

Учасники шкільних агітбригад з радістю йдуть у дитячі садочки, де цікаво та доступно розповідають малюкам про захист природи, економію різних видів енергії: тепла, води, газу, світла.
А скільки запалу, таланту, творчості і винахідливості в учнівських малюнках, стінгазетах, фотовиставках, які вони теж щорічно представляють на міський конкурс, присвячений проблемам енергозбереження!
Традиційними стали у школах акції: «Чисте довкілля», «Чисті береги», «Батарейка», «Здай батарейку – врятуй планету», «Будь людиною! Збережи природу», «Чарівна кришечка», «Збережи дерево», «Збери макулатуру».
Лише за одну акцію школярі міста збирають близько 100 кг відпрацьованих батарейок.
А ось інший приклад: за кошти, отримані завдяки збору макулатури учні ЗОШ №7 (директор Овдіюк В.І.) власними зусиллями встановили велопарковку біля своєї школи. А їхній проект «Велосипед. Альтернативний засіб пересування школярів» – став основою наступного проекту, який підтримує міська влада, – встановлення велосипедних парковок біля всіх загальноосвітніх навчальних закладів міста. Адже все більше школярів і дорослих обирають такий вид транспорту як велосипед – ощадливо, корисно для здоров’я, екологічно – «три в одному»!

 

  • Вітро-соняча модульна гібридна установкаІнсталяція терморегулятора

    Юне покоління майбутніх енергоменеджерів

Учні та їхні батьки більш активно долучаються до ініціативи Всесвітнього фонду з охорони природи «Година Землі», яка проводиться щороку 19 березня. Україна приєдналася до всесвітньої кампанії у 2009 році, а місто Новоград-Волинський бере участь у цьому заході з 2010 року. Тому і в цьому році учні ЗОШ № 9 на шкільному сайті закликали всіх до участі в цій акції, а потім розмістили фото про те, як вони зі своїми батьками підтримали нашу Планету.
Навесні та восени на берегах місцевої річки Случ, в парках можна зустріти шкільний «Екологічний десант», «Екологічний патруль» – так учні та вчителі дбають про стан рідного міста.
Добре знають учні, що листопад – місяць енергозбереження. У цей період в школах міста проводяться тренінги, інформаційні години, конкурси: «Енергозбереження в школі та вдома», «Збереження енергії – справа кожного», «Поновлювані та непоновлювані джерела енергії», «Друге життя речей».

Цьогорічний листопад для шкіл міста також буде особливим. Вони отримають незвичайний подарунок – «Клас під відкритим небом», який створено за ініціативи Новоград-Волинської міської ради та підтримки Програми GIZ.

Вивчивши досвід Німеччини (м. Леверкузен), новоград-волинці вирішили створити у рідному місті свій еколого-натуралістичний парк як експериментально-дослідницький центр, що стане інноваційною моделлю вивчення природничих дисциплін та екологічної освіти і виховання школярів.

Питання, щодо місця його розташування вирішили швидко і, з знову ж таки, з користю для міста. Адже неподалік загальноосвітньої школи № 5 вже який рік благала про порятунок територія колишнього парку, площею близько трьох гектарів. І робота закипіла. Друге життя подарували парку ландшафтні дизайнери. Вздовж упорядкованих доріжок швидко піднялися вгору енергетичні рослини, на клумбах зацвіли квіти. Згодом встановили вітро-сонячну модульну гібридну установку, енергією якої освітлюється парк. Розмістили інсталяцію терморегулятора, «Енергетичну карту міста». Побудували дерев’яний будиночок, що слугуватиме навчальною кімнатою.

  • «У режимі очікування»
  • «То де тут найощадливіші?»
  • «Абетку енергоспоживача» вивчають і в дитсадочках Новоград-Волинського»
    Міський голова Віктор Весельський в гостях у малечі

Сьогодні учні навчальних закладів Новоград-Волинського зі знанням справи розповідають про важливість проведення енергоощадних заходів. Про те, що кожен українець обов’язково має володіти інформацією про сучасний екологічний стан нашої країни. Виховувати в себе та членів своєї родини елементарні корисні звички, завдяки яким можна берегти енергію і суттєво зменшити витрати сімейного бюджету, а цим самим зберегти енергетичні ресурси держави. Добре обізнані школярі з видами альтернативних джерел енергії: сонця, вітру, океану, землі, використання яких у нашій країні поки що розвивається повільно.

Молодші школярі з хвилюванням розповіли про те, що в «Екологічному календарі», який на сьогодні нараховує понад 50 природозахисних дат, є одна досить сумна і застережлива: 1 вересня – «День пам’яті видів, винищених людиною», тих представників фауни, яких людина не побачить уже ніколи.
Тож на запитання: «Яким буде майбутнє?» – старшокласники висловили надію, що не таким, як у фантастичному фільмі «Дорога» (2009) американського режисера Джона Хіллкоута за мотивами однойменного роману Кормака Маккарті. Принаймні вони вестимуть такий спосіб життя і навчатимуть цього інших, який ніколи не зашкодить екології свого міста, України та найкращої планети Всесвіту «Земля».

«Абетку енергоспоживача» вивчають і в дитсадочках Новоград-Волинського»
Міський голова Віктор Весельський в гостях у малечі

З невимовним почуттям радості ми залишали чудове, ошатне та затишне місто Новоград-Волинський, де все говорить про те, що тут, дійсно, до Енергії ставляться на «Ви».
А дорослі добре пам’ятають пораду із «Абетки енергоспоживача»: «Хто використовує енергоощадні технології, той піклується про майбутнє своїх дітей та онуків».

ЯНА ВОВК
Матеріал підготовлено в рамках діяльності Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні»